کار-در-ترکیه.jpg

کار در تــــــرکیه

نویسنده : مدیر سایت    

ترکیه به لحاظ اقتصادی جزو بیست اقتصاد بزرگ دنیا محسوب می شود و دارای آینده اقتصادی درخشانی می باشد. همچنین، ترکیه کشوری است بسیار توریستی در مجاورت دریای مدیترانه که باعث شده بخش غربی ترکیه دارای آب و هوای معتدل مدیترانه ای در کل سال باشد و بهمین جهت صنعت توریسم در ترکیه یک صنعت فصلی تلقی نمی شود و در کل سال گردشگران از نقاط مختلف جهان برای گذراندن تعطیلات خود، ترکیه را بعنوان مقصد اصلی انتخاب می کنند. بسیاری از افراد جویای کار بیشتر در زمانی که بعنوان گردشگر وارد ترکیه می شوند و با مردم، فرهنگ و آب و هوای ترکیه خو می گیرند تصمیم به اقامت در کشور ترکیه می گیرند و در نتیجه بدنبال کار می گردند. اما شاید اگر شمایی که این مقاله که توسط کارشناسان ارشد موسسه رهپویان راه تازه تهیه شده می خوانید درباره شرایط کاری و شرایط ویزای کار اطلاعی ندارید، شما را ترغیب می کنیم تا این مقاله و مطالب مرتبط با آن را بصورت دقیق مطالعه کنید.
هر فردی که بخواهد در ترکیه بصورت قانونی کار کند نیاز به داشتن اجازه کار از وزارت کار و امور اجتماعی ترکیه دارد. مسلما ترکیه با جمعیتی بسیار اندکی که تسلط بسیار کمی به زبان انگلیسی دارد نمی تواند کشوری مناسب برای نیروهای کاری خارجی باشد. در نظر بگیرید زیر 20% مردم ترکیه تسلط نه چندان بالایی به زبان انگلیسی دارند. پس اگربدنبال کار در ترکیه هستید تسلط مناسب به زبان ترکی استانبولی بسیار توصیه می شود. زمینه های شغلی مربوط به پزشکی، خدمات درمانی و خدمات حقوقی برای نیروهای کار خارجی ممنوع می باشد. اما اگر متقاضی کار با یک شهروند ترکیه ازدواج کند دیگر هیچ محدودیتی به لحاظ کاری ندارد. هرچند که آنکارا پایتخت ترکیه می باشد و بسیاری از سفارتخانه ها، وزارتخانه، نهادهای مالی بین المللی و سازمان ملل در این شهر قرار دارند، اما استانبول بعنوان بزرگترین و پرجمعیت ترین شهر ترکیه و همچنین اروپایی بودن بزرگترین مقصد نیروهای کاری خارجی می باشد.
اما به لحاظ حقوقی میزان حقوق برای افراد خارجی چندان بالا نیست و از این حیث فقط می تواند کفاف هزینه های خورد و خوراک و مسکن باشد. به این علت است که خیلی از نیروهای کاری بعد از مدتی کار در ترکیه بدنبال تاسیس و ثبت بیزینس خود و غالبا در زمینه امور توریستی هستند. نکته دیگر اینست که مردم ترکیه بسیار محافظه کار هستند و در برخورد با افرادی که به زبان ترکی مکالمه نمی کنند بسیار محتاطانه عمل می کنند و شانس استخدام شما وقتی به ترکی استانبولی تسلط کافی ندارید بسیار پایین است. لذا بیشترین موقعیت کاری برای اتباع خارجی در شهر استانبول است بطوریکه با اختلاف بیشترین تعداد نیروهای کار خارجی را نسبت به بقیه شهرهای ترکیه در خود جا داده است.
بسیاری از شهروندان ایرانی که برای کاریابی به ترکیه مراجعه می کنند بصورت غیرقانونی مشغول بکار هستند و هر زمانی که اقامت موقت آنها رو به اتمام بود با یک خروج و ورود دوباره به ترکیه اقامت کوتاه مدت توریستی خود را تمدید می کنند. هرچند که هر شکلی از کار با این نوع اقامت ممنوع می باشد، اما بسیاری از هموطنان به این صورت در ترکیه زندگی می کنند و جذب بازار کارهای به اصطلاح سیاه می شوند. اکثر این مشاغل بسیار موقت و به اصطلاح روز مزد هستند و حقوق های نسبتا پایینی دارند. محدوده این کارها از کارهای ساختمانی، کار در مزارع، کارگاه ها، کارخانجات، رستوران ها و انبارها برای آقایان و کارهای دوزندگی، نظافت خانه ها و محل های کار تا مراقبت از بچه ها برای خانم ها می باشد. حقوق این مشاغل موقت می تواند بین ماهی 1200 لیر ترکیه تا 2000 لیر متغیر باشد. ضمن اینکه بسیاری از دانشجویان ایرانی با توجه به غیرقانونی بودن کار همزمان با تحصیل، بعنوان راهنمای تور و در زمینه های خدمات توریستی دیگر مشغول بکارند. درست است که این نوع کارها ممنوع است اما پلیس ترکیه چندان به این مسائل اهمیت نمی دهد یا با گرفتن رشوه چشم برروی این مسائل می بندد. بیاد داشته باشید بیشترین تعداد هموطنان ایرانی در شهرهای استانبول، آنکارا، ارزروم، ازمیر، آنتالیا، آنالیا و وان زندگی و کار می کنند.

 

مطــــالب پیشـــنهادی از ســــراســـر وبــــــــــــــ
  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

 

  مطالبــــــ مرتبط با کار در ترکیه:

 ...............................................................................................  

کارآفرینی در ترکیه                          

- بازار کار ترکیه برای ایرانیــــان

مشـــــاغل مورد نیــــاز در ترکیه

- نکاتی درباره کاریــــابی درترکیه

مهاجرت به کشور ترکیه از طریق کار

- سایت ها و آژانس های کاریابی ترکیه

- مدارک لازم برای ویزای جستجوی کار ترکیه 

 

  مطالبــــــ مرتبط با ترکیه:

...............................................................................................                            

- خریدملک در ترکیه

ثبت شرکت درترکیه

- اخذ ویزای توریستی ترکیه

مهاجرت به ترکیه از طریق پناهندگی

- مهاجرت به ترکیه از طریق تولد فرزند

چگونگی اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مقایسه هزینه های زندگی در ترکیـه وایران 

 

  مطالبــــــ مرتبط با تحصیل در ترکیه:

...............................................................................................

- کار در حین تحصیل در ترکیه

- مزیت های تحصیل در ترکیـه

- دریافت ویزای تحصیلی ترکیه

- هزینه اقامت تحصیلی در ترکیه

- اخذ اقامت بعد از تحصیل در ترکیه

- شـــهریه دانشـگاه های پزشکی ترکیـه

بورسیه تحصیلی در دانشگاه های ترکیه

- شرایـــط تحصیــل در مقطع دکترا ترکیــه

مدارک لازم برای پذیریش دانشگاه ترکیه 

- شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ترکیه

- دانشگاه های برتر ترکیه برای ادامه تحصیل

- شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ترکیه

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد ترکیه

- خوابگاه های دانشجویی ترکیه برای دانشجویان خارجی


با مـــا همــــراه باشــــید

پر بــازدید ترین مطــالب از ســـراسر وبــــ