فرق-بین-اقامت-و-تابعیت-یک-کشور-0.jpg

اقامت و تابعیت

نویسنده : مدیر سایت    

اخذ اقامت و تابعیت یک کشور :

وقتی بدنبال مهاجرت به کشور جدیدی هستید چه مهاجرت دانشجویی باشد چه سرمایه گذاری و یا هر نوع دیگری، باید موضوع اقامت و تابعیت را بدقت بررسی کنید. ممکن است سوالات بسیاری در این مورد داشته باشید مثلا اقامت دائم یا اقامت موقت چیست؟ تابعیت چیست؟ تفاوت اقامت با تابعیت چیست؟ چگونه می توان اقامت یک کشور را گرفت؟ افرادی که تابعیت یه کشور را دارند از چه حقوقی برخوردارند؟ چگونه می توان به تابعیت یک کشور رسید؟ آیا کشوری می تواند اقامت دائم فردی را لغو کند؟ چگونه می توان تابعیت یک کشور را کسب کرد؟ تابعیت مضاعف چیست؟
بسیاری از این سوالات دارای جزییات بسیار ظریف و بعضا پیچیده ای است که می تواند بر روی آینده شما تاثیر بالایی داشته باشد. لذا باید این سوالات و مطالب اینچنینی را از کارشناسان خبره حقوق بین الملل جویا شوید و بیاد اشته باشید که کوچکترین اشتباهی یا تفسیر اشتباه از قانون مهاجرت میتواند تاثیر بسیار منفی بر روی آینده شما در یک کشور داشته باشد. پس میتوانید جزییات اقامت و تابعیت کشور مد نظرتان را از کارشناسان ارشد موسسه رهپویان راه تازه واقع در شیراز جویا شوید.
سوالاتی از این دست در امر مهاجرت بسیار مهم هستند. نکته مهمی که درباره این واژه ها مهم است اینست که بدانیم تعاریف هرکدام از این واژه های حقوقی کشور به کشور متفاوت بوده و توسط همان کشور تدوین می شود و مثلا فردی که اقامت دائم کانادا را دارد با فردی که اقامت دائم استرالیا را دارد یکسان نبوده و حقوق متفاوتی را دارند که توسط همان کشور وضع می شود پس این مقاله یک مقاله بسیار کلی برای جواب به سوالات مطرح بالا می باشد و برای اینکه دقیقا بخواهید از تعاریف، حقوق و شرایط اخذ اقامت و تابعیت کشور مقصدتان اطلاع حاصل نمایید کارشناسان موسسه رهپویان راه تازه پیشنهاد می دهند مقالات مختلف این بخش را مطالعه کنید.
موسسه رهپویان راه تازه با بهره گیری از کارشناسان ارشد حقوقی مسلط به کشورهای حوزه فعالیت خود بهمراه دفاتر همکار خارج از کشور خود میتواند شما را در امر اخد اقامت و کسب تابعیت کشورهای مد نظرتان یاری رساند. بیاد داشته باشید دفاتر همکار موسسه رهپویان راه تازه بواسطه حضور فیزیکی، استفاده از حقوقدان های بومی و همچنین تسلط به زبان محلی، تسلط کاملی را نسبت به قوانین حقوقی کشور متبوع دارند و در نتیجه میتوانند شما را برای کسب اقامت و تابعیت کشور مطلوبتان راهنمایی کنند. لذا، موسسه رهپویان راه تازه در شهر شیراز آماده ارائه مشاوره به هموطنان عزیز بخصوص عزیزان جنوب کشور می باشد.


اقامت موقت چیست؟
اقامت موقت یا Temporary Residence Permit به نوعی از اقامت گفته می شود که شما برای یک مدت معین تحت شرایط خاصی در یک کشور اقامت دارید. این مدت میتواند از یک روز تا چند سال باشد و تحت این نوع اقامت ممکن است اجازه کار یا تحصیل را نداشته باشید. فرد دارای اقامت موقت میبایستی قبل از انقضاء مدت اقامت موقت نسبت به ترک کشوری که اقامت موقت آن را داشته اقدام نماید.


اقامت دائم چیست؟
اقامت دائم یا Permanent Residence Permit به نوعی از اقامت گفته می شود که شما بدون محدودیت زمانی و بصورت دائم می توانید در کشوری که اقامت دائم آنرا دارید اقامت داشته باشید چه بسا تاریخ کارت اقامت شما تمام شود. به فردی که اقامت دائم دارد بعضی اوقات PR آن کشور گفته می شود و یا حتی به اشتباه ممکن است به اقامت دائم گرین کارت نیز گفته شود.
در بسیاری از کشورها فردی که اقامت دائم آن کشور را دارد از حقوقی برابر با شهروند آن کشور برخوردار است مانند بیمه خدمات درمانی رایگان، تحصیل رایگان، اخذ وام های مسکن، حق بازنشستگی و غیره. تنها حقی که فرد با اقامت دائم کشوری بصورت قطعی از آن محروم است اما شهروندان آن کشور از آن بهره مند هستند شرکت در انتخابات می باشد حال شما بعنوان کاندیدای انتخابات چه بعنوان متقاضی رای دادن.


تابعیت چیست؟
تابعیت، ملیت، شهروندی یا Citizenship بالاترین درجه از اقامت است که شما می توانید در یک کشور داشته باشد. این اصطلاحی است که برای مشخص کردن نوع ارتباط سیاسی و حقوقی بین فرد دارنده تابعیت با ملت یا دولت کشوری که فرد اقامت دائم آنرا دارد استفاده می‌شود. به لحاظ حقوق بین الملل تعریف یکسانی برای تابعیت وجود ندارد اما یکی رایجترین این تعاریف که در حقوق بین المللی خصوصی بسیار مورد استناد قرار گرفته است در ذیل آمده است:
تایعیت ارتباطی است بین فرد تبعه یک کشور و دولت آن کشور که بر این اساس تبعه ذی حق به حمایت و دفاع از دولت متبوع خود است (خواه چه تابعیت تحمیلی باشد چه اکتسابی). چنین ارتباطی شخص تبعه را نیز مورد حمایت دولت متبوع خود قرار می دهد بدین معنا که اگر فرد در برخورد، رفتار و تعاملات مالی خود با کشورهای خارجی و اتباع بیگانه دچار نقصان یا گرفتاری شد از حمایت دولت متبوع خود برخوردار است.


دو نوع از انواع اصلی تابعیت در ذیل آمده است:


تابعیت بر اساس اصل خون:
تابعیت بر اساس خون یا Jus sanguinis به گونه ای از تابعیت گفته می شود که ملیت یا تابعیت فرد براساس ملیت یا تابعیت والدین یا یکی از آنها تعیین می شود.


اخذ تابعیت کشورهای ذیل براساس خون است:
اتریش، ارمنستان، آلمان، چین، جمهوری چک، استونی، کانادا، هایتی، ایسلند، هند، ایرلند، ایران، ژاپن، مالتا، مکزیک، نروژ، فیلیپین، لهستان، اسلواکی، رومانی، کره جنوبی، آمریکا، سوئیس، تایلند، تونس، انگلستان، اوکراین، افغانستان، ایتالیا، لیبریا، بلغارستان، کرواسی، فنلاند، یونان، مجارستان، صربستان، رواندا، لیتوانی، ترکیه، اسپانیا 


تابعیت بر اساس اصل خاک:
تابعیت براساس خاک یا Jus soli به روشی از تابعیت اطلاق می شود که اگر فردی در قلمرو یا سرزمین کشوری متولد شود تابعیت یا شهروندی کشور مورد نظر را نیز کسب می کند. این قانون در حدی قابل استناد است که اگر فردی در کشتی یا هواپیما در محدوده قلمرو کشوری حتی در حین مسافرت متولد شود تابعیت آن کشور را اخذ می کند.


اخذ تابعیت کشورهای ذیل براساس خاک می باشد:
آنتیگوا و باربودا، آرژانتین، باربادوس، بلیز، بولیوی، برزیل، کامبوج، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، دومینکا، السالوادور، گرانادا،فیجی، گواتمالا، گویان، هندوراس، جامائیکا، لسوتو، مکزیک، نیکاراگوئه، پاکستان، پاناما، پاراگوئه، سنت کیس و نویس، سنت لوسیا، سنت وینسنت و گرنادین ها، ترینیداد و توباگو، تووالو، آمریکا، اروگوئه، ونزوئلا، کانادا، تانزانیا


تابعیت اکتسابی چیست؟
تابعیت یا ملیت می تواند نه براساس اصل خون باشد نه براساس اصل خاک یعنی فردی پس از اخذ اقامت دائم براساس شرایط و ضوابط قانونی با درخواست خود تابعیت یا ملیت خاصی را کسب می کند. بعنوان مثال در قوانین بعضی کشورها مانند پرتغال، اسپانیا و یونان پیشبینی شده فرد می تواند با خرید ملک اقامت دائم بگیرد و پس از گذشت مثلا 5 سال از کسب اقامت دائم با ارائه درخواست و با موافقت دولت آن کشور بعنوان شهروند یا تبعه آن کشور شناخته شود.


تابعیت چندگانه چیست؟
تابعیت چندگانه یا Dual Citizenship یا Multiple Citizenship بمعنای داشتن تابعیت بیش از یک کشور در یک زمان است. هرچند بعضی کشورها داشتن تابعیت چندگانه را قبول ندارند و در بسیاری از موارد مانند پرداخت مالیات و خدمت سربازی فرد دارای تابعیت چندگانه دچار مشکلاتی می شود.
کشورهایی که داشتن تابعیت دوگانه را قبول ندارند: سنگاپور، اتریش، هند، عربستان سعودی


اعطاء تابعیت:
اعطای تابعیت یا Naturalization یک امر مهم در اخذ تابعیت های اکتسابی می باشد یعنی تبعه کشوری در یک کشور دیگر بعد از گذشت چند سال از اقامت دائم (اگر داشتن تابعیت مضائف در کشور جدید امکانپذیر باشد) می تواند برای اخذ تابعیت یا شهروندی درخواست دهد اما چند شرط دارد:
1. مدت زمان مشخصی مثلا 5 سال از اقامت دائم فرد گذشته باشد.
2. در طول مدتی که فرد اقامت دائم داشته است هیچ جرمی را در کشور جدید مرتکب نشده باشد. نکته مهم اینست که تخلفات راهنمایی و رانندگی و مسائلی از این قبیل جرم محسوب نمی شوند.
3. بتواند اثبات کند دارای دانشی مناسب از زبان رسمی کشور جدید است.
4. بتواند نشان دهد به قانون اساسی کشور جدید مسلط بوده و به آن احترام می گذارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره در این زمینه با کارشناسان موسسه رهپویان راه تازه واقع در شیراز تماس حاصل نمایید.

 

مطــــالب پیشـــنهادی از ســــراســـر وبــــــــــــــ
  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.